Топ новини

Представники 18 областей України і Литви зібралися у Львові на конференцію, присвячену питанням національної пам’яті

01.12.2015
Представники 18 областей України і Литви зібралися у Львові на конференцію, присвячену питанням національної пам’яті

30 листопада у Львові відкрилася міжнародна конференція „Національна пам’ять: декомунізація, місця пам’яті, подолання наслідків тоталітаризму”.

Організаторами конференції виступили Український інститут національної пам’яті, Братство магістрів Академії державного управління „БРАМА” за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні.

Для участі у цьому заході прибули учасники з 18 областей України (з Києва, Донецької, Дніпропетровської, Одеської, Івано-Франківської, Тернопільської, Волинської областей тощо), а також із Литви.

Керівник представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні Габріеле Бауманн, вітаючи учасників конференції, відзначила, що ця конференція є дуже важливою для побудови демократичного суспільства. За останній рік в Україні відбулося чимало подій, зокрема, навесні було ухвалено чотири нових закони, серед яких закони про засудження тоталітарних режимів і про доступ до архівів органів комуністичного режиму. Є критика цих законів, але, на думку Габріеле Бауманн, це добре, що через 25 років після проголошення незалежності в Україні можна підводити риску під тоталітарним минулим. Габріеле Бауманн сказала: „Відкриття архівів КГБ для громадськості є особливо важливим. Одне із положень декомунізації стосується перейменування вулиць і населених пунктів. Буде дуже нелегко перейменувати декілька сотень міст, сіл і вулиць, особливо знайти їм нову відповідну назву, але найголовніше. щоб до цього процесу була залучена громадськість, яка би змогла взяти участь в обговоренні цих питань”.

Депутат Львівської обласної ради Олег Панькевич сказав: „Ми перебуваємо в особливий час, коли маємо відповідне законодавство щодо подолання наслідків тоталітарного минулого. Однак ми повинні критично до нього ставитися та вдосконалювати, розвивати відповідну законодавчу базу, а також вимагати неухильного дотримання по всій Україні тих норм, які зараз уже є. Львівська обласна рада має хороші початки у цій наполегливій роботі. На Львівщині є унікальне підприємство, створення якого було ініційовано Львівською обласною радою, – КП ЛОР „Доля”, на рахунку якого не просто теоретичні розробки, наукові дослідження, а безпосередні результати не тільки на етапи початкового дослідництва, а маємо етапи вшанування наших борців за незалежність”. Олег Панькевич наголосив, що дуже важливо, щоб той позитивний досвід, який був на Львівщині, втілювався і надалі, і поширювався на території всієї Україні.

Відповідальний секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій, директор КП ЛОР „Доля” Святослав Шеремета сказав, що основна мета конференції – обговорити актуальні питання національної пам’яті, питання про український та європейський досвід подолання наслідків тоталітаризму, про проблеми та перспективи декомунізації в Україні, про увічнення пам’яті жертв воєн та політичних репресій, про реалії сьогодення, які пов’язані з цією тематикою, про шляхи реформування роботи в архівах.

Під час конференції представники Литви поділяться своїм досвідом, як у них відбувався процес декомунізації. Працівники Українського інституту національної пам’яті доповідатимуть про декомунізаційні закони в Україні. На думку Святослава Шеремети, це дуже гарна нагода для фахівців–пошуковців та фахівців, які займаються питаннями увічнення пам’яті, обговорити спільні напрямки роботи. Організатори конференції вважають, що тема національної пам’яті в Україні має набути нового імпульсу, розголосу.

Відзначимо, що у рамках перебування у Львові учасники конференції покладуть квіти до могил загиблих Героїв АТО, визначних українців на Личаківському цвинтарі, а також матимуть екскурсію Музеєм національно-визвольної боротьби у Львові.